Chen štýl Taijiquan

 

Chen Taijiquan  je uznávaný ako najstarší štýl a ako predok všetkých ostatných štýlov Taiji (Tai Chi). Hoci je charakteristický nízkou a silnou  pozíciou, telo stáčajúcimi  pohybmi, dupaním a výbušným uvoľňovaním energie, čo  väčšinou chýba v praxi iných štýlov Taiji, môže byť Chen štýl Taijiquan tiež vykonávaný veľmi  elegantnými, pomalými, jemnými a ľahkými pohybmi . Bojové aspekty aj zdravotné prínosy sú stále rovnako zachované a sú uchovávané v rámci systému Chen Taijiquan.

Najznámejšie sú dve základné formy. Prvá forma je "Yi Lu" a druhá forma je "Er Lu", tiež známa ako "Cannon päsť" alebo "Pao Chui".  Rýchlosť, sila a náročnosť v každej z týchto dvoch foriem sa výrazne odlišujú.  

Prvá forma (Yi Lu) je mäkšia. Táto forma je používaná ako nástroj k rozvíjaniu sily praktizujúceho, rovnováhy, koordinácie, a pre pochopenie základných princípov Taiji. Sila a účinok tejto formy je založená na základe "Si Chan Jing" (špirála energia / sila). Prvá forma alebo, stará forma, je nevyhnutná pre začiatočníkov, je akousi základnou esenciou, aby si osvojili tieto vlastnosti a schopnosti. Tiež je výhodná pre tých, ktorí chcú cvičiť Taijiquan zo zdravotných dôvodov.

Druhá forma (Cannon päsť) je zložitejšia. Zameraná je skôr na rozvoj výbušnej sily a bojovej techniky. Obsahuje mnoho rýchlych, silných a tvrdých pohybov.

Tradične, začiatočníci začínajú vždy prvou formou Chen Taijiquan, základná zostava pomáha telu zbaviť sa tuhosti, napätia a blokov. Základné cvičenia, vykonávané správne, pomôžu rozvíjať začiatočníkovi "Si Chan Jing" (špirála energie).  Druhá forma potom vyvíja viac výbušné sily.

 

V Klube priateľov tajči a čikung sa na tréningoch učíme základy – navíjanie hodvábu a či kung, čo napomáha  vytváraniu  dobrého  základu  pre cvičenie tradičnej formy.  V súčasnosti praktikujeme  tradičnú Chen Taijiquan formu Lao Jia Yilu,  podľa prevedenia veľmajstrom Zhu TianCai,  člena 19. generácie rodu Chen. (viď video na Taijiclub dolu ) Zúčastňujeme sa seminárov  pod vedením  majstra Marca Pallassini, niekoľkokrát do roka. V Bratislave vedie tréningy Mgr. Viera Spring, ktorá sa praktikovaniu Taiji a Čikung venuje 9 rokov. Cvičíme pre zdravie, radosť, duševnú rovnováhu  a celkovú harmóniu.

Tréningy sú otvorené pre všetkých záujemcov a milovníkov tohto prastarého umenia, bez nejakých zvláštnych nárokov alebo obmedzení,  už či pohybových, zdravotných alebo vekových. Všetci študenti praktikujú  formu svojím vlastným tempom a sledujú si svoj vlastný cieľ. Dobré je preštudovať si o cvičeniach a ich blahodárnych a ozdravných účinkoch. Cvičenia    

https://youtu.be/rghWCJOYQvA

späť na Tréningy tajči/čikung taiji/qigong tai chi/chi kung