Svetový deň boja proti hypertenzii a taichi

Hypertenzia, cievne príhody a najmä infarkty dlhodobo vedú v rebríčku príčin úmrtnosti, prípadne sa dá povedať predčasnej úmrtnosti, lebo zasahuje ľudí v mladšom veku. 

Počas Svetového dňa boja proti hypertenzii, sme sa zúčastnili spoločného eventu a urobili sme takýto pokus. Cvičili sme - ako na našom bežnom tréningu a vždy po hodine cvičenia, sme si dali odborníkmi - lekármi  - zmerať tlak a tep a zapisovali nám namerané hodnoty.

Prvé meranie bolo pred začatím cvičenia. Postupne sme pozorovali vplyv cvičení na tlak a tep. Výsledky boli nasledovné. Tí, čo mali vyšší tlak - postupne sa im znižoval a harmonizoval a tí, čo mali nízky tlak - tým a zvyšoval a harmonizoval. Napokon, na konci dňa, cvičili sme v ten deň 6 - 7 hodín, mali všetci výrazne upravený tlak a veľmi blízko optimálnych hodnôt 120/80. Úplne všetci, aj tí, čo cvičili celkom prvýkrát.  Rovnako tep sa  dostal do optimálnej hranice - medzi 55-66 u všetkých, ktorí sa meraní zúčastnili. Jednoznačne sme si potvrdili  priaznivé účinky našich tréningov  taichi a chikung na krvný obeh a srdcovocievny systém.