Z histórie Taijiquan

Legenda

 

Zhang Sanfeng  张三丰, Zhang Sanfeng, Chang San-feng) je známym a populárnym legendárnym  hrdinom v Číne,  tiež známym  pod názvom  Zhenren  - skutočný muž z jaskyne.

Postava Zhang Sanfeng je zahalená mnohými mýtmi a legendami. Dokonca aj jeho rok narodenia  je uvedený v rôznych zdrojoch rôzne  960, 1247 alebo 1279.

Legenda má za to, že to bol taoistický mních, ktorý žil vo  Wudang horách. Jedného dňa, Zhang Sanfeng, sledoval boj medzi hadom a žeriavom. Had  odolával, uhýbal, tvrdým, rýchlym úderom zobáka,  až sa napokon žeriav musel vzdať, lebo bol vyčerpaný. Zhang to videl ako  "mäkké zápasí  vnútornou silou a napísal podľa toho základné princípy vnútorného bojového umenia.

Podľa ďalšej legendy, bol majstrom  vonkajších bojových umení. Vo veku 70 rokov sa utiahol do taoistického kláštora v horách Wudang, venovať sa meditácii a vnútornej alchýmii. Zaujímalo ho, či by bolo možné, aby energetické toky, ktoré cítil v meditácie v sede, mohol  použiť tiež v pohybe, nie posediačky a učiteľ mu nevedel na to odpovedať. Veľa meditoval a potom mal sen o boji hada so žeriavom, ktorý ho inšpiroval a vyvinul vnútorné bojové umenia. 

Zhang Sanfeng sa podľa legendy dožil 200 rokov, mal výnimočné schopnosti a je jedným z nesmrteľných z čínskej mytológie.

"Želal by som si, aby ľudia používali toto umenie aj ako umenie na predĺženie života a nie iba ako hrubú, bojovú techniku."

- Zhang Sanfeng

 

Roky výskumu a štúdií historických dokumentov z praxe Taiji, priniesli názor, na ktorom sa zhodli mnohí učenci,  že väčšina z hlavných štýlov Taiji Quan, ktoré sa  v súčasnosti praktizujú (napr. Chen, Yang, Wu ako aj v Wu Yuxiang,  Wu Jianquan, Ne) boli odvodené priamo alebo nepriamo, z rodiny Chen Taijiquan. Ich pôvod môže byť vystopovaný mnoho storočí  späť,  do malej dediny nachádzajúcej sa v provincii Henan v  Číne, s názvom Chenjiagou.

pokračovanie prinesieme nabudúce