Môžem cvičiť tai chi a chi kung, ak verím v Boha alebo sa to vylučuje?

08.03.2018 20:24

Dostala som takú otázku, že cvičenie a svetonázor. Niektorí ľudia sa domnievajú, ak pochádza základ nejakého cvičenia akoby z iného sveta, ako je ten, na ktorý sme zvyknutí, že také cvičenie nemôžu cvičiť, lebo by sa spreneverili tomu, v čo veria. Úmyselne hovorím akoby z iného sveta - lebo priatelia, my sme jeden svet!

Zaujímavý postoj aj otázka. 

Zoberte si to tak, ak niekto cvičí jogu, nemusí byť hinduista a ak niekto cvičí tai chi alebo chi kung nemusí byť taoista. Napokon záleží iba od vás, aké a koho tréningy si vyberiete. 

Otázka svetonázoru je posvätná vec a výsostné právo každého človeka. Tvorí základ jeho vnútorného sveta. 

Ja osobne nie som taoistka a ani ma nikdy nelákali žiadne izmy. 

Považujem ich za inšpiratívne a v každom učení nájdete veľa múdrosti, ale ak by ste sa čohokoľvek držali dogmaticky, už by vás tá múdrosť neposúvala nikam dopredu, pretože by ste iba neustále a plní strachu chránili vlastné hranice. 

Celkom prirodezené pre nás je, pociťovať obavu z niečoho neznámeho. A poviem pravdu, aj ja keď som začala cvičiť toto cvičenie, mala som akési obavy, že čo ak ma to nejako niekam stiahne, kde ani nechcem ísť. 

A tak som si počas celého tréningu vždy opakovala vlastné afirmácie a modlitby. Aby som si bola istá, že idem v súlade so sebou a s tým, čomu verím, že idem správnym smerom. 

A po mnohých rokoch tréningov aj vnútornej práce presne toto odporúčam aj mojim študentom.

A z môjho cvičenia sa pre mňa stala modlitba, meditácia, rozjímanie. Chvíľa, kedy v tichosti spájam spirituálne a hmotné a som veľmi blízko Bohu. Lebo Boh je láska a ja osobne verím na lásku a život večný. Lásku v tom najširšom kontexte, aký si vôbec nedokážete predstaviť. 

Žite dobrý život a cíťte sa dobre

Viera Spring

tréningy chikung a meditácia a terap tai chi a chi kung na Narcisová 5, Bratislava